sobota, 12 listopada 2011

Trenowanie kulturystyki - jak to jest

Sukces w kulturystyce? Trening, odżywianie, psychika

Kulturystyka kojarzy się tylko i wyłącznie z treningiem siłowym. Jednakże na sukces w tym sporcie składa się zdecydowanie więcej czynników, aniżeli sam trening.

W dzisiejszym artykule przedstawiamy wszystkie składniki sukcesu w tym specyficznym sporcie.

# Trening

Mięśnie muszą być poddawane stałej stymulacji. Dlatego też należy rozpisać szczegółowy plan treningowy, który obejmuje wszystkie partie mięśniowe. Nie należy zapominać o nawet najmniejszym mięśniu, gdyż może to doprowadzić do nieestetycznych efektów (niesymetryczne ciało). Ten błąd popełnia wielu młodych kulturystów, którzy nagminnie omijają partię mięśniową nóg.

Ile razy w tygodniu należy trenować? Wszystko zależy od naszego celu oraz predyspozycji fizycznych. Profesjonaliści potrafią realizować dwa treningi dziennie. Amatorom wystarczą 3-4 treningi w ciągu tygodnia. To też zalecamy początkującym. Mięśnie muszą nabrać siły i jakości. Dopiero później te natężenie można dowolnie modyfikować.

Trening na siłowni może być przeplatany z innymi treningami (np. aeroby). Trzeba jednak wszystko odpowiednio zoptymalizować, by poszczególne partie mięśniowe miały czas na odpoczynek. Przykładowo, należy wykluczyć bieganie w dniu w którym trenujemy mięśnie nóg. To mogłoby tylko zaszkodzić. Zbytnie forsowanie własnych mięśni może zaszkodzić. Warto pamiętać, że zasada im więcej tym lepiej nie powinna być brana pod uwagę.

# Odżywianie

Odżywianie to element równie ważny jak sam trening. Niestety bardzo często pomijany. Dieta ma kluczowe znaczenie chociażby z tego powodu, że dostarcza materiał budulcowy, energetyczny i zapasowy. Jakość tego materiału oddziałuje na jakość mięśni. Dlatego też należy przykładać ogromną uwagę do tego co i w jakich ilościach konsumujemy.

Dietę można ułożyć samemu (zalecane) lub skorzystać z rozwiązań gotowych. Tych dostępnych jest mnóstwo. Czy to w Internecie, czy książkach poświęconych temu sportowi. Należy wybrać dietę, która odpowiada naszym preferencjom smakowym, celowi i predyspozycjom fizycznym. Wybór jest przeogromny - diety masowe, diety redukcyjne, diety na siłę i tym podobne.

W przypadku diety istotna jest regularność. Każdego dnia w odstępach 2-3 godzinowych powinniśmy zjadać około 6-7 posiłków. To optymalna ilość. Oczywiście bilans każdego z nich jest zależny jest od wyżej wymienionych czynników.

# Psychika

W każdym sporcie psychika odgrywa bardzo dużą rolę. Nie inaczej jest w kulturystyce. Można powiedzieć, że w tym sporcie ta rola jest jeszcze większa. Wszystko za sprawą ciągłej walki z samym sobą. O ile w przypadku innych sportów czynnikiem motywacyjnym jest rywalizacja z innymi, o tyle w przypadku kulturystyki zmagamy się ze swoim ciałem i swoimi możliwościami. To trudna walka, którą trzeba wygrać.

Amatorów nie stać na prywatnych psychologów, dlatego też powinni wykorzystywać schematy i systemy motywacyjne. Wszystko w celu utrzymania motywacji na odpowiednio wysokim poziomie. To elementy kluczowe, do których powinniśmy przykładać największą uwagę.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz